آنچه که باید در مورد هوش‌ مالی و ثروت‌سازی بدانید و به‌ کار بگیرید!

در این مقاله قصد داریم تا در مورد هوش مالی و ثروت‌سازی صحبت کنیم و مطالب آموزنده و کاربردی را در اختیارتان قرار دهیم. هوش مالی یکی از انواع استعدادهای برتر در انسان ها می باشد که بوسیله آن می توانید راهکارهای اقتصادی درست و موفق را طراحی و اجرا کنید.

آنچه در این مطلب آموزشی، یاد می‌گیرید:

روشهای افزایش هوش مالی و ثروت‌سازی
تعین سطح هوش مالی با تست آنلاین هوش مالی
آشنایی با مشاغل پردرآمد ایران و بازارهای مالی
تحلیل 3ماهانه بازارهای مالی (ابتدای هر فصل)

جملات تأثیرگذار برای ثروت‌سازی:

1- ثروتمندان تلویزیون‌های کوچک و کتابخانه‌های بزرگ دارند ولی مردم فقیر کتابخانه‌های کوچک و تلویزیون‌های بزرگ دارند.

زیگ زیگلار؛ مربی و نویسنده فروش

۲- اگر شما بتوانید پول‌های‌تان را بشمارید، در حقیقت یک شخص پولدار نیستید.

جی‌ پاول گتی

۳- اگر فقط برای پول کار کنید، هرگز آنرا بدست نمی‌آورید اما اگر کاری که می‌کنید را دوست داشته باشید و همیشه اولویت را به مشتری دهید، موفقیت متعلق به شما خواهد بود.

ری کروک

۴- بسیاری از مردم فقط به میزانی کار می‌کنند که اخراج نشوند و فقط مقداری حقوق می‌گیرند که استعفا ندهند.

جرج کارلین؛ کمدین آمریکایی

۵- بیشتر از پولی که بهت داده می‌شود کار کن و در نهایت بیشتر از کاری که می‌کنی بهت پول داده خواهد شد.

زیگ زیگلار؛ مربی و نویسنده فروش

۶- مخارج کم را در نظر داشته باشید؛ یک درز کوچک می‌تواند یک کشتی بزرگ را غرق کند.

یک سیاست‌مدار

۷- اگر فقیر به دنیا آمده ای تقصیر تو نیست؛ اگر فقیر از دنیا بروی تقصیر خودت است.

بیل گیتس

۸- چیزی بخر که اگر حتی ده سال هم بازار برای فروشش نبود از نگه داشتنش احساس خوبی داشته باشی.

وارن بافت؛ سرمایه‌دار و سرمایه‌گذار

۹- کسی که نمی‌داند آخرین هزار تومنی‌اش از کجا به او رسیده اغلب هم نمی‌داند که آخرین هزار تومنی‌اش را کجا خرج کرده است.

ناشناس

۱۰- تحصیلات رسمی، بخور و نمیری برای‌تان ایجاد می‌کند؛ یادگیری شخصی است که شما را ثروتمند می‌کند.

جیم ران؛ نویسنده و کارآفرین

۱۱- قبل از اینکه بتونی حساب بانکی یا کیف پولت رو پر از پول کنی باید روحت رو از فقیر به ثروتمند تبدیل کنی.

رابرت کیوساکی

مقدمه

همان‌طور که اشاره شد، هوش مالی یکی از انواع استعدادهای برتر در انسان ها می باشد که بوسیله آن می توانید راهکارهای اقتصادی درست و موفق را طراحی و اجرا کنید. در یک تعریف کلی و اولیه می توان گفت زمانی شما می توانید ادعا کنید که در کاری و یا موقعیتی دارای هوش هستید که بتوانید به بهترین شکل موقعیت را ارزیابی و تصمیمات درست و عاقلانه را در شرایط بگیرد.
 خیلی از افراد زمانی که واژه ی هوش مالی را می شوند، تصور می کنند که قابل دست یابی نبوده و یک استعداد ذاتی به شمار می رود. البته ما در اینجا منکر تاثیر خصوصیات ذاتی در انسان ها نیستیم. ولی واقعیت این است که زمانی که به زندگی افراد موفق نگاه می کنیم، ردپای استعدادهای ذاتی را در آن ها کمتر مشاهده می کنیم. برای اینکه ذهن شما را به سمتی ببرم که بیشتر مبحث ذاتی بودن یک صفت را به چالش بکشید، باید بگویم جالب است که بدانید،  در واقعیت های علمی ژن های همه ما انسان ها یکسان است و فقط تفاوت در نوع بیان شدن این ژن ها است. اما مطمئنا این سوال برایتان پیش آمده که:

چه عواملی در ایجاد یک استعداد در شما موثر است؟

1- ژنتیک (ارث از پدر و مادر)
2- اپی ژنتیک (اراده و خواستن شما که حتی می‌تواند ژنتیک را تحت تاثیر  قرار دهد)
از نظر علمی دو عامل در ایجاد یک استعداد و صفات ژن ها در ما انسان ها اثر گذار خواهد بود. یکی عامل وراثت است که به این معناست که شما صفات ژنها و استعداد را از پدر و یا مادر خود به ارث می برید. اما عامل دیگر تحت عنوان عوامل اپی ژنتیک شناخته می شود و به این معنی است که محیط و یا اراده شما در تغییر چیزی سبب می شود تا برخی از ژن های شما بروز کند و برخی به اصطلاح خاموش شوند. به بیان ساده می توانیم بگوییم اگر شما اراده کنید می توانید صفتی را در خود ایجاد کنید و یا آن را حذف کنید. به عقیده روانشناسان شخصیت ما انسان ها در هر سنی قابل تغییر است. الان که با این واقعیت آشنا شدید، شاید بارها موارد مختلفی به ذهن‌تان آمده که خیلی از افراد موفق پس از سالها و دقیقا زمانی که اراده کرده اند تا خود را تغییر دهند، به موفقیت رسیده اند.
با توجه به مطالب گفته شده شاید الان با دید بهتری به هوش مالی و ایجاد استعداد در این زمینه در خود نگاه کنید. برای همین منظور برای اینکه راهکارهای بهتری برای رسیدن به این استعداد را ارائه دهیم موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

هوش مالی

هوش مالی چیست؟
آیا هوش مالی ذاتی است یا آموختنی؟
ویژگی های افراد با هوش مالی بالا
رابطه هوش مالی و هوش هیجانی
عقل معاش و هوش مالی

هوش مالی چیست؟

ارزیابی صحیح و عاقلانه
تصمیم گیری به‌موقع
استمرار و پیگیری کار
هوش مالی یکی از انواع استعدادهای برتر در انسان ها می باشد که بوسیله آن می توانند راهکارهای اقتصادی درست و موفق را طرح و اجرا کنند. در یک تعریف کلی و اولیه می توان گفت زمانی شما می توانید ادعا کنید که در کاری و یا موقعیتی دارای هوش هستید که بتوانید به بهترین شکل موقعیت را ارزیابی و تصمیمات درست و عاقلانه را در شرایط بگیرد. با توجه به مطالب گفته شده،  بنابراین زمانی که صحبت از وجود هوش در زمینه مالی و یا اقتصادی به میان می آید، به این معنی است که فرد در شرایط مالی و اقتصادی بهترین اقدامات را برای بالا بردن کارایی و سوددهی انجام دهد.
گاهی اوقات زمانی که صحبت از هوش اقتصادی می شود، شاید برخی افراد اینطور تصور کنند که وجود هوش در این زمینه به معنی موفقیت آنی و بزرگ در زمینه اقتصادی و مالی است. این مورد دقیقا همان دامی است که خیلی از افراد تازه کار در زمینه اقتصادی به آن می افتند. یک شبه پولدار شدن و یا یک شبه ره صد ساله را رفتن تنها در رویا و خواب محقق می شود. اما در واقعیت شما زمانی به موفقیت مالی و یا اقتصادی می رسید که قدم به قدم اقدامات و تصمیمات درست را در این زمینه گرفته باشید.
قدم به قدم جلو رفتن و افزایش تجربیات در این زمینه اولین فاکتور در کسب هوش مالی و یا اقتصادی می باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که برداشتن قدم های درست و حساب شده در این زمینه هم آسان نبوده و نیازمند آموزش و کسب مهارت در آن است.

آیا هوش مالی ذاتی است یا آموختنی؟

هوش مالی طی یک فرایند آموزش و تجربه در محیط خانواده و تحصیل، آموختنی است؛ البته افرادی هستند که این مسیر برای‌شان هموارتر هست.
همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، داشتن هر استعداد و صفتی در ما انسان ها ممکن و میسر است؛ تنها نیازمند این هستیم که اراده کنیم تا بتوانیم هر صفت و ویژگی را به بهترین شکل ممکن در خود ایجاد کنیم.
اگر هوش مالی و یا اقتصادی را هم یک صفت و یا استعداد بدانیم، باید بدانید که تنها محدودیت شما برای رسیدن به آن اراده و پشتکار شما خواهد بود. البته ما اینجا منکر تاثیر استعدادهای ذاتی برای رسیدن به موفقیت نیستیم.
برای مثال اگر فردی به صورت ذاتی دارای استعداد ریاضی است، طبیعتا بسیار آسان‌تر از فردی که دارای این استعداد نیست می تواند مسائل ریاضی را حل کند. اما اگر هدف را حل مسائل ریاضی بدانیم، برای رسیدن به آن اقدامات درستی چون آموزش صحیح و استمرار در آموختن نکات مهم را انجام دهیم، می توانیم استعداد حل مسائل ریاضی را کسب کنیم و به هدف خود برسیم.
همین موضوع کاملا در مورد کسب مهارت های هوش اقتصادی و مالی صادق است. شاید برخی افراد این استعداد را به صورت ذاتی داشته باشند، اما به هیچ وجه این موضوع به این معنی نخواهد بود که قابل کسب کردن و آموختن نیست.

ویژگی‌های افراد با هوش مالی بالا

شاید تصور بسیاری از شما این باشد که افراد دارای هوش اقتصادی و مالی بالا دارای ویژگی های بسیار منحصر به فرد و والایی هستند. در همین ابتدا گفتن این مطلب شاید لازم باشد که، خیلی از افراد که به دنبال توجیه کردن مشکلات و یا اشتباهات مالی خود هستند، این جملات را تکرار می کنند که رسیدن به موفقیت مالی و یا هوش مالی نیازمند داشتن ویژگی هایی است که دست یافتن به آن ویژگی ها بسیار دور از ذهن و مشکل است. این در حالی است که زمانی که به زندگی افراد موفق در این زمینه نگاه می کنیم، کاملا متوجه می شویم که این افراد به هیچ وجه دارای ویژگی های عجیب و دور از ذهنی نیستند.
یکی از ویژگی های بارز افراد موفق در این زمینه داشتن پشتکار بوده که با وجود شرایط سخت و دشوار هیچ گاه از هدف خود غافل نشده اند. ویژگی دیگر برداشتن قدم های حساب شده و درست در زمینه مالی و اقتصادی است. آهسته و پیوسته قدم برداشتن سبب شده تا اگر مشکل و شکستی در زمینه کاری و یا اقتصادی ایجاد شده باشد، منجر به دلسردی آنها نشود. اما ویژگی دیگری که در این افراد کاملا مشخص و بارز بوده داشتن اهداف بلندمدت و بزرگ در زندگی است که سبب شده  تا همواره در مسیر درست قدم بردارند. در ادامه به بقیه ویژگی‌های این افراد اشاره می‌کنیم.

۲۴ ویژگی برجسته افراد با هوش مالی بالا :

در این بخش، ویژگی‌های کامل افراد با هوش مالی بالا را با هم بررسی می‌کنیم. یک فرد با هوش مالیِ بالا دارای خصوصیات زیر است:
1- دارای ایده اجرایی مشخص هستند.
2- دارای یک استراتژی و برنامه هستند.
3- اهداف قابل حصول و مشخص برای خود تعیین می‌کنند.
4- هر روز کتاب می‌خوانند و عاشق مطالعه هستند.
5- فهرست کارهای روزانه تهیه می‌کنند و دائماً آن را مرور می‌کنند.
6- حداقل ۲۰ درصد از درآمدشان را سرمایه‌گذاری و پس‌انداز می‌کنند.
7- سخت‌کوش‌ترین افراد جامعه هستند.
8- مدیریت مخارج و هزینه‌ها را دارند.
9- زندگی خانوادگی را مهم‌ترین اولویت خود می‌دانند.
10- دارای برنامه بلندمدت و کوتاه‌مدت هستند.
11- از هوش‌ معنوی و هوش هیجانی کمک می‌گیرند.
12- بدهی‌ها را تا حد امکان کاهش می‌دهند.
13- برای وقت خود ارزش قائل‌اند و آن را عاقلانه و عاشقانه سپری می‌کنند.
14- با عملکرد دنیای اقتصاد و تغییرات آن آشنا هستند.
15- به شانس هیچ اعتقادی ندارند.
16- هرگز بیشتر از درآمد خود خرج نمی‌کنند.
17- از متخصصین و کارشناسان، مشاوره می‌گیرند.
18- مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده می‌گیرند و برای اشتباهات‌شان فرد دیگری را مقصر نمی‌دانند.
19- هرگز از جمع و جامعه پیروی نمی‌کنند.
20- به تحصیلات دانشگاهی وابسته نیستند.
21- نمی‌گذارند افکار منفی بر اعمال‌شان تأثیر بگذارد و تفکر مثبت دارند.
22- همواره در حال یادگیری مهارت‌ها و راهکارهای نوین برای کسب درآمد بیشتر هستند.
23- همیشه “بله” نمی‌گویند و بلدند به‌موقع “نه” بگویند.
24- فقط روی پول تمرکز نمی‌کنند و اهداف خیرخواهانه نیز برای جامعه دارند.

رابطه هوش مالی و هوش هیجانی

توانایی ارتباط‌گیری
تسلط روانی بر فراز و نشیب‌های کاری
کسب موفقیت در موقعیت‌های مختلف کاری
در ابتدا شاید بهتر باشد تعریفی کلی و اولیه در مورد هوش هیجانی داشته باشیم. هوش هیجانی در حقیقت به کارگیری عواطف و احساسات در جهت رسیدن به اهداف در زندگی است. همانطور که می دانید انسان مجموعه ای از احساسات و عواطف مختلف می باشد. این احساسات هم می توانند بسیار خشن و غیر قابل نفوذ باشند و هم می توانند بسیار منعطف و نرم باشند.
یکی از مهم ترین ویژگی های موجود در افراد موفق نحوه مدیریت این احساسات در شرایط مختلف است. افرادی که دارای مدیریت درستی در این زمینه هستند، به اصطلاح گفته می‌شود که دارای هوش هیجانی بالایی هستند.
طبق مطالعات انجام شده در این زمینه داشتن هوش هیجانی، سبب کسب موفقیت در موقعیت های کاری می شود. کارمندانی که دارای هوش هیجانی هستند تسلط بسیار بالاتری در انجام وظایف خود نسبت به کارمندان دیگر دارند. با توجه به مطالب گفته شده می توان چنین استنباط کرد که یکی از ملزومات کسب هوش مالی و اقتصادی، داشتن هوش هیجانی می باشد.

عقل معاش و هوش مالی

عقل معاش همان تفکر همه جانبه در امور مادی زندگی است.
عقل معاش یکی از زیر شاخه های تفکر عقلانی است. تفکر عقلانی به چه معناست؟ در یک تعریف ساده می توان گفت زمان که شما برای هر اموری در ابتدا جوانب کار را مورد بررسی قرار می دهید و سپس اقدام به کاری و عملی می کنید، یعنی از راهکارهای عقلانی استفاده کرده اید.
شاید سوال احتمالی که برای شما پیش آمده این باشد که چطور می توان جوانب کاری را به درستی بررسی و ارزیابی کرد؟ افزایش مهارت در زمینه تفکر عقلانی وابسته به دو فاکتور تجربه و آموزش است. یعنی شما می توانید در یک مسیری قدم بردارید و از اشتباهات خود درس بگیرید و از این درس ها به عنوان تجربیاتی استفاده کنید که در ادامه زندگی بتوانید تصمیمات عاقلانه تری را در شرایط مشابه داشته باشید. اما فاکتور آموزش که بسیار هم مورد توجه است، به معنای افزایش مهارت های عقلانی از طریق یادگیری روش های درست در تصمیم گیری است. با وجود اینکه هیچگاه نمی توان منکر تاثیر تجربه در زندگی شد، اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، آموزش می تواند تاثیر بسیار زیادی در کسب موفقیت در زندگی داشته باشد.
با توجه به مطالب گفته شده، عقل معاش به معنای به کارگیری تفکر عقلانی در جهت مدیریت کردن امور مادی زندگی است. زمانی فردی بتواند در یک مسیر درست، امور مادی زندگی خود را مدیریت کند، در حقیقت توانسته مهارت های مورد نیاز برای کسب هوش مالی و اقتصادی را هم بدست آورد. می توان گفت هوش مالی و عقل معاش دو جزء جدایی ناپذیرند و وجود هر کدام تضمینی برای وجود دیگری است.

تست هوش

در اینجا قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین تست‌های هوش، به صورت مختصر و اولیه آشنا کنیم. انواع تست هوش شامل موارد زیر هستند:
تست هوش وکسلر:
از مهم ترین تست هوش های است که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. سن مناسب برای انجام این تست هوش کودکان پیش دبستانی و دبستانی می باشد.
تست هوش استنفورد بینه:
مشابه تست هوش وکسلر بوده و قادر به تشخیص هوش ها ی  خیلی بالا و خیلی پایین است.
تست هوش آدمک گودیناف:
این تست هوش برای افراد بی سواد و کودکان مورد استفاده قرار می گیرد و برای سن عقلی و بهره هوشی در کودکان مناسب می باشد.
آزمون هوش ریون:
این تست هوش برای سنجش هوش کلی در افراد مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب آن این است که قادر به سنجش اجزای هوش نیست.
آزمون مستقل از فرهنگ کتل:
این تست هوش برای سنجش هوش عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
تست هوش مالی:
این تست هوش که با عنوان تست هوش اقتصادی نیز شناخته می شود، در یک تعریف ساده می توان گفت این تست، میزان هوش و قدرت استنباط فرد را در برخورد با مسائل مالی و مادی نشان می دهد.

تست هوش مالی

با توجه به اینکه در این مقاله صحبت اصلی ما در مورد هوش مالی و چگونگی تقویت آن است، شاید بد نباشد تا توضیحات بیشتری در مورد تست هوش مالی بدهیم. شاید در همین ابتدا برای شما این سوال پیش آمد باشد که تست هوش مالی چه کاربردی دارد؟
کارشناسان معتقدند که اولین قدم برای حل یک مشکل و یا معضل، شناخت آن است. همانطور که یک فرد زمانی که احساس بیماری داشته باشد، اولین اقدام برای او تشخیص بیماری است. بنابراین اولین اقدام برای حل معضلات و مشکلات در زمینه اقتصادی و مالی، تشخیص نوع و میزان ناتوانایی ها در این زمینه ها است.
یکی از راهکارهای تشخیصی بسیار موثر، استفاده از تست ها و آزمون ها می باشد. بنابراین تست هوش مالی به عنوان یک روش تشخیصی موثر برای شما عمل خواهد کرد تا بتوانید میزان توانایی خود را در مدیریت شرایط مالی ارزیابی کنید.

آیا می دانید هوش مالی و اقتصادی‌تان چه اندازه است؟

خیلی از افراد زمانی که به سوالات اینچنینی بر می خورند، بدون هیچ نوع وقفه ای پاسخ می دهند که کاملا به دانسته های خود واقف هستند و می دانند در چه سطحی قرار دارند. اما اگر از این افراد چند سوال ساده مالی پرسیده شود، حتما قادر به پاسخ گویی اولیه هم نخواهند بود. علت اصلی این قضیه این است که تا زمانی که شما مورد بررسی و محک قرار نگیرید، هیچگاه متوجه نقص ها و کمبود های خود در هر زمینه نخواهید شد. می توان گفت این دقیقا همان دلیلی است که سبب می شود افراد با حس اطمینان از خود وارد کسب و کاری شوند و در ادامه به دلیل نداشتن برنامه و راهکارهای درست به سرعت به سمت شکست بروند.
بنابراین اساسی ترین اقدام قبل از ورود به هر کسب و کاری محک زدن خود است تا کمبودها و نقص های عملکردی خود را مشخص کنید. زمانی که شناخت کاملی از نقص های خود در این زمینه داشته باشید، می توانید در ابتدا و قبل از متحمل شدن هر ضرر و زیانی اقدام به رفع آن ها کنید و سپس وارد کسب و کار خود شوید. با توجه به اینکه تا اینجا در مورد اهمیت استفاده از تست هوش در جهت تشخیص نقص های موجود در این زمینه گفته شد شاید بهتر باشد معرفی اولیه در مورد یکی از تست های هوش مالی داشته باشیم.

روش تخمین هوش مالی و اقتصادی با تست آنلاین

یکی از در دسترس ترین تست های موجود در این زمینه استفاده از تست های آنلاین می باشد. استفاده از تست های آنلاین این امکان را به ما می دهد تا در کوتاهترین زمان به یک سنجش اولیه از توانایی ها و قابلیت های خود در مدیریت امور مالی و اقتصادی برسیم. یکی تست های هوش مالی که در کوتاهترین زمان می تواند توانایی های شما را ارزیابی کند تست هوش مالی و اقتصادی یادینگ می باشد که مدت زمان مراجعه به آن و انجام و اعلام نتیجه برای شما کمتر از 5 دقیقه زمان می برد.

مهارت های اساسی قرن 21

همانطور که می دانید دنیا هر روز در حالی پیشرفت و تغییر است. با توجه به این موضوع هر فردی اگر به دنبال پیشرفت در دنیای امروز است، می بایست مهارت‌ها و دانسته‌های خود را مطابق با دنیای امروز به اصطلاح آپ‌دیت و یا به‌روز کند. همانطور که در ادامه به آن اشاره کردیم مهارت‌های مورد نیاز برای دنیای امروز در 6 دسته قرار می گیرد.
افزایش مهارت‌های فردی در این 6 زمینه سبب می شود تا فرد بتواند با قدرت و قابلیت بسیار بالاتری قادر به مدیریت فضای مالی و کسب و کار خود باشد. البته شاید در نگاه اول کسب مهارت در همه این زمینه‌ها مقداری مشکل و یا دور از ذهن باشد، اما واقعیت این است که انسان موجودی چند بعدی و دارای قابلیت‌های بالایی در کسب مهارت‌های مختلف می‌باشد. توجه به این نکته ضروری می باشد که کسب مهارت های مختلف نیازمند آموزش درست و صحیح در این زمینه‌ها خواهد بود.

1- مهارت رسانه و دیجیتال

 • مهارت کار با شکاف دیجیتالی
 • مهارت کار با ترمینولوژی دیجیتال
 • مهارت کار با با ابزارها و اپلیکیشن های دیجیتال
 • آشنایی با سواد دیجیتالی
 • دارا بودن مهارت سواد رسانه‌های دیجیتال
 • دارا بودن مهارت ارتباط دیجیتال و رفتارشناسی در فضای اینترنتی
 • کسب درآمد در فضای دیجیتال

2- مهارت هوش هیجانی و خودآگاهی

 • دارا بودن مهارت‌های خودآگاهی
 • دارا بودن مهارت‌های خودآگاهی هیجانی
 • دارا بودن مهارت‌های خود ارزیابی
 • دارا بودن مهارت اعتماد به نفس

3- مهارت اقتصادی و هوش مالی

 • دارا بودن شم اقتصادی در ایجاد یک کسب و کار
 • دارا بودن مهارت حفظ پول
 • دارا بودن مهارت سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد
 • داشتن اطلاعات مالی
 • دارا بودن مهارت توسعه یک کسب و کار
 • دارا بودن مهارت روابط مالی و اقتصادی اثر گذار

4- مهارت مطالعه و تولید محتوا

 • دارا بودن مهارت‌های تسلط بر سیستم‌های مدیریت محتوا
 • دارا بودن مهارت‌های طراحی محتوا چون فتوشاپ و ….
 • دارا بودن مهارت تایپ سریع
 • دارا بودن مهارت ایده پردازی در تولید محتوای یونیک
 • دارا بودن مهارت سرچ اینترنتی
 • آشنایی با مهارت های سئو و زبان انگلیسی

5- مهارت زندگی

 • دارا بودن مهارت‌های یادگیری
 • دارا بودن مهارت‌های خودآکاهی
 • دارا بودن مهارت‌های حل مسئله و تصمیم گیری
 • دارا بودن مهارت هوش هیجانی در کنترل احساسات و عواطف
 • دارا بون مهارت جرأت‌ورزی
 • دارا بون مهارت تفکر خلاق
 • دارا بودن مهارت تفکر انتقادی
 • دارا بودن مهارت مدیریت استرس و خشم
 • دارا بودن مهارت‌های ارتباطی

6- مهارت ارتباطات

 • دارا بودن مهارت اصول مذاکره
 • دارا بودن مهارت تسلط کلامی
 • دارا بودن مهارت‌های زبان بدن و علائم چهره
 • دارا بودن مهارت‌های تحلیل رفتار متقابل و فن سخنوری
 • دارا بودن مهارت مدیریت جلسه

جذب ثروت

احتمالا زمانی واژه‌ی جذب ثروت را می شنوید، بیشتر واژه هایی چون قانون جذب و یا قانون ارتعاش در ذهن‌تان تداعی شود. البته ما در اینجا قصد نداریم تا در مورد درستی و یا نادرستی این قانون ها صحبت کنیم و اصلا منکر اثرگذاری آن ها هم در زندگی نیستیم. شاید بهتر باشد تا به این واژه هم قانون اضافه کنیم و به آن قانون جذب ثروت بگوییم.
اگر به عنوان قانون به این واژه نگاه کنیم، پس اگر تمایل داشته باشیم که این قانون در زندگی مان وجود داشته باشد، باید اصول آن را رعایت کنیم. برای اینکه دید بهتری از اصول آن داشته باشیم موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

جذب ثروت با روش ای اف تی

روش ای آف ای: حذف هیجانات و تفکر منفی و جایگزین شدن تفکر مثبت و رسیدن به اهداف مالی
در روش ای اف تی در حقیقت افراد با استفاده از راهکارهای موثر اقدام به رها کردن خود از هیجانات منفی می کنند. طبق این قانون، وجود انسان هیچگاه خالی نیست، بنابراین زمانی که افراد اقدام به خالی کردن خود از هیجانان منفی می کنند، جای آن‌ها با هیجانات مثبت پر می شود. وجود هیجانات مثبت در افراد سبب می شود تا با نیرو و سرعت بسیار بیشتری به سمت اهداف خود حرکت کنند. اگر هدف فرد کسب ثروت و موفقیت مالی و اقتصادی باشد، با خالی کردن خود از افکار منفی می تواند با دید و نگرش بسیار اثرگذارتری به سمت موفقیت در کسب و کار خود حرکت کند.

چگونه پولدار شویم؟

– ارزیابی از استعدادها و علاقه ها
– آموزش و توانمندشدن در مهارت‌های مورد نیاز حوزه کاری مورد نظر
شاید این سوالات بارها از خود پرسیده اید و هر بار جواب های مبهم و بی اساسی به ذهن‌تان رسیده باشد. واقعیت این است که اگر سال‌ها هم این سوال را بپرسید و به آن فکر کنید، اتفاق مثبتی در زندگی شما رخ نخواهد داد. تنها زمانی می توانید ادعا کنید که قدم مثبتی در جهت رسیدن به پولدار شدن برداشته اید.
در ابتدا خود را ارزیابی کرده و در قدم اول بدانید که نیازمند چه آموزش‌هایی در این زمینه هستید. اینکه بدون هیچ آموزشی به دنبال پولدار شدن و یا کسب ثروت باشید، دقیقا همان اندازه غیر ممکن است که بدون یادگیری الفبا به دنبال نوشتن کتاب باشید. از این پس هر بار این سوال را از خود می پرسید، در همان ابتدا این سوال را از خود بپرسید که برای رسیدن به این هدف چه اندازه آموزش دیده اید.

راه‌های پولدار شدن

البته شاید بهتر است که بگوییم برای پولدار شدن، به عقیده‌ی افراد موفق و متخصصین این حوزه، تنها یک راه وجود دارد و آن هم ایجاد یک کسب و کار موفق در زمینه ای است که به آن علاقه مند باشیم. با توجه به مطلب گفته شده یک راه برای پولدار شدن وجود دارد و برای قرار گرفتن در این راه باید دو ویژگی اصلی را داشته باشیم:
1- توانمندی در ایجاد کسب و کار
2- علاقه‌مندی در زمینه ایجاد کسب و کار

قانون جذب پول

همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، زمانی که قبل از هر واژه ای قانون قرار می گیرد، یعنی افراد موظف هستند برای رسیدن به آن اصول، قواعد مشخصی را رعایت کنند. یکی از ویژگی های اصلی هر قانونی این است که قواعد آن در همه جا ثابت بوده و اگر هر فردی اصول و قواعد آن را رعایت کند، می تواند به هدف نزدیکتر شود. قانون جذب پول هم از این قاعده مستثنا نبوده و در صورتی که کسی قواعد آن را اجرا کند، می تواند به آن دست یابد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که انجام درست اصول و قواعد هر قانونی نیازمند آموزش و یادگیری می باشد.

آموزش قانون جذب

زمانی که صحبت از قانون جذب می شود، برخی افراد تصور می کنند که قانون جذب به معنی فکر کردن برای جذب کردن چیزی و یا هدفی است. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، شما اگر سال ها هم به هدفی فکر کنید، امکان ندارد که بتوانید حتی یک قدم به آن نزدیک شوید. قانون جذب به معنی این است که شما اگر قصد رسیدن به هدفی را در زندگی خود دارید در قدم اول باید در مسیر درست رسیدن به آن هدف قرار بگیرد، قرار گرفتن شما در مسیر درست رسیدن به آن هدف، سبب می شود تا در قدم های بعدی، امکانات مورد نیاز هم در مسیر، در اختیارتان قرار بگیرد.
اما نکته مهم و بسیار قابل توجه این است که قرار گرفتن در هر مسیری نیازمند شناخت مسیر و ویژگی های آن است. برای همین منظور است که نیاز به آموزش و یادگیری یکی از اصول بسیار مهم و کاربردی در این قانون می باشد.

ثروتمندان جهان

اصلا جای هیچ بحث و انکاری وجود ندارد که ثروتمندان جهان از هوش مالی و اقتصادی بالایی برخوردار بوده اند. البته برخوردار بودن از هوش مالی به معنی این نیست که افراد ثروتمند جهان دارای قابلیت های ماوراء طبیعی و خارق العاده بوده اند. اگر یک نگاه کلی به زندگی این افراد داشته باشیم کاملا متوجه می شویم که تنها تفاوت این افراد با افراد معمولی در رعایت اصولی روش ها و قوانین موجود در زمینه کسب و کار و جذب ثروت می باشد. برای اینکه جذابیت جذب ثروت و پول برایتان افزایش یابد در اینجا به معرفی یکی از افراد ثروتمند می پردازیم.

جف‌بزوس

«جفری پرستون بزوس» یا همان «جف بزوس» (Jeff Bezos) یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. دارایی ثبت‌شده او در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۸ با ۱۱۲ میلیارد دلار، از بیل گیتس پیشی گرفت و به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان شناخته شد.
فوربز در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد: بزوس پس از ایلان‌ ماسک با ۲۰۵ میلیارد دلار ثروت به نخستین فردی تبدیل شد که بالای ۲۰۰ میلیارد دلار ثروت در اختیار دارد.
ثروت او خودساخته و حاصل تلاش و فعالیت او در شرکت آمازون بوده است. ثروت کلان جف‌بزوس، نتیجه‌ی معرفی تجارت الکترونیک به دنیاست. او وبسایت آمازون را در سال ۱۹۹۴ بعد از فعالیت‌هایش در بورس، در پارکینگ منزل خود واقع در سیاتل راه‌اندازی کرد.
جف بزوس در سال ۱۹۶۴ در ایالات متحده‌ی آمریکا به دنیا آمد. او از همان ابتدا عاشق کامپیوتر بود و در دانشگاه در رشته‌ها‌ی علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک تحصیل کرد.
او بعد از تمام کردن درسش، در «وال استریت» مشغول به ‌کار شد. پس از گذشت چهار سال، شغل پرسود خود را رها کرد و در ۳۰ سالگی آمازون را راه انداخت.
آمازون کار خود را در قالب کتاب‌فروشی آنلاین آغاز کرد. تنها ۳ سال بعد از شروع به کار آمازون، از یک کتاب‌فروشی آنلاین به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی دنیا تبدیل شد. حال دیگر آمازون یک خرده‌فروشی نبود که کتاب می‌فروخت، بلکه به فروشگاهی بزرگ بدل شده بود که همه‌‌ی انواع محصولات از قبیل مواد غذایی، محصولات الکترونیکی تولید خودِ آمازون و … را در اختیار مشتریان قرار می‌داد.
 اما بزوس به این راضی نبود و وارد حوزه‌های جدیدی شد و سرمایه‌گذاری‌های متعدد دیگری نیز انجام داد؛ مثلا شرکت خصوصی او بلو اوریجین (blue origin) در سال ۲۰۱۵ اولین سفینه‌ی فضایی خود را با موفقیت به فضا فرستاد و در سال ۲۰۱۳ روزنامه‌ی واشنگتن پُست را خریداری کرد. او در مؤسسه‌ای که روی نمونه‌های خون جهت تشخیص انواع سرطان‌ها تحقیق می‌کند، میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

“برند شما آن چیزی است که  وقتی از اتاق خارج می‌شوید، مردم درباره‌ی‌تان می‌گویند.”

مدیریت مالی و مدیریت سرمایه

می توان گفت یکی از اصلی ترین فاکتور های هوش مالی داشتن توانایی مدیریت سرمایه می باشد. زمانی که صحبت از مدیریت سرمایه می کنیم، طبیعتا باید به این نکته توجه داشته باشیم که مدیریت اصولی و درست در هر زمینه ای زمانی امکان پذیر خواهد بود اصول و قواعد آن را بدانیم و رعایت کنیم.

اصول مدیریت سرمایه‌ها و دارایی‌ها و  مدیریت پول توجیبی

یکی از مهم ترین اصول در مدیریت کردن دارایی ها و سرمایه، دانستن میزان دارایی و متناسب بودن آن با نیازمندی های کسب و کار می باشد. شاید اینکه بگویم این نوع مدیریت کردن شباهت بسیار زیادی با مدیریت پول توجیبی در دوران مدرسه و یا دانشگاه دارد، مقداری برای‌تان عجیب باشد. ولی واقعیت این است که نکات مدیریت دارایی چه در سرمایه و دارایی کم و ناچیز و چه در دارایی های بزرگ از یک قانون تبعیت می کند و آن هم دانستن نیازمندی ها و متناسب بودن آن با دارایی می باشد.

بدهی خوب، بدهی بد

طبیعتا همه ی ما این تجربه را داشته ایم که به هر دلیلی مجبور به قرض گرفتن پول از کسی شده ایم. یکی از نکاتی که در بدهی داشتن مهم و حائز اهمیت است این است که داشتن بدهی در هر کسب و کاری زمانی برای شما کمک کننده و خوب خواهد بود که در جهت افزایش سرمایه شما باشد. بنابراین اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که ایجاد بدهی سبب افزایش سرمایه در کسب و کار شما نخواهد شد تن به ایجاد بدهی بد برای خود ندهید.

موفقیت مالی و شغلی با شناخت شخصیت خود

همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، یکی مهم ترین اصول دستیابی به هوش مالی در هر کسب و کاری شناخت نقاط ضعف و قوت خود است. زمانی که ویژگی های شخصیتی خود را بشناسید، متناسب با آن ها می توانید، قابلیت های خود را در جهت دستیابی به هوش مالی افزایش دهید .در ادامه یکی از راهکارهایی که می توانید از طریق آن به شناخت شخصیت خود برسید معرفی خواهیم کرد.

شناخت شخصیت خود با تست آنلاین MBTI

این تست یکی از معتبرترین تست های شخصیت شناسی می باشد که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد. در این تست مشخص می شود که آیا شما فردی درون گرا هستند و یا برون گرا، فردی منطقی هستید و یا احساسی، فردی قضاوت گرا هستید و یا  ادراکی و در نهایت تفسیر تست به شما خواهد گفت که چه تیپ شخصیتی به شما نزدیکتر است. این تست کمک بزرگی برای افرادی است که به دنبال شناخت اولیه شخصیت خود هستند تا بتوانند نقاط ضعف و قوت خود را بهتر تشخیص دهند.
اگر تمایل دارید شخصیت خود را بهتر بشناسید اینجا کلیک کنید.

تست شخصیت MBTI تیپ‌های شخصیتی را به 16 دسته تقسیم می‌کند. شما جزو کدام تیپ هستید؟

جملات انگیزشی موفقیت مالی

قطعا جملات از بار انرژی بسیار بالایی برخوردار هستند. اینکه شما عادت به شنیدن جملات منفی داشته باشید و یا عادت به شنیدن جملات مثبت داشته باشید، می تواند تاثیر بسیار زیادی در عملکرد روزانه شما بگذارد. شنیدن جملات انگیزشی می تواند انرژی افراد را برای ماندن در مسیر رسیدن به اهداف چند برابر کند. شاید همین موضوع دلیل اصلی این مورد باشد که هیچگاه هیچ فرد موفقی را نمی توانید پیدا کنید که دارای ذهن منفی گرا و سیاهی باشد.

بهترین سرمایه‌گذاری؛ داشتن یک سرمایه‌گذاری پرسود

برای یافتن بهترین سرمایه گذاری، در ابتدا مهم ترین قدم بررسی نیازمندی های جامعه است. قطعا زمانی سرمایه گذاری در کسب و کاری سود ده خواهد بود که تقاضا برای آن در حد قابل قبولی باشد. هرچه قدر هم شما در طراحی کسب و کاری حرفه ای و درست عمل کرده باشید، تا زمانی که تقاضا برای آن وجود نداشته باشد، سوددهی و موفقیتی در آن نخواهید داشت. بنابراین می توان گفت یکی از مهم ترین فاکتور های رسیدن به هوش مالی در سرمایه گذاری بررسی نیازمندی های جامعه و تلاش برای رفع است.

10 شغل پردرآمد آینده در ایران

مهم ترین قدم برای طراحی یک کسب و کار موفق ایده پردازی درست و حساب شده است. مهم ترین اصل در ایده پردازی بررسی کسب و کار های سود ده برای آن جامعه است. با یک بررسی اولیه می توان دریافت که در جامعه ایران 10 رشته و شغل زیر دارای سوددهی بالایی هستند:
 • فضای مجازی
 • تولید اپلیکیشن
 • تولید محتوا
 • کسب و کار آنلاین
 • درمانی
 • طراحی لباس
 • کشاورزی
 • گردشگری
 • مشاوره مالی
 • محیط زیست
 • صنعت رباتیک

مشاور کسب و کار

جای هیچ نوع تردیدی نیست که مشاوره در زمینه ی کسب و کار می تواند تا حد بسیار زیادی بر موفقیت مالی و اقتصادی افراد اثر گذار باشد. در حقیقت می توان گفت مهم ترین فاکتور در رسیدن به هوش مالی در زمینه کسب و کار، آموزش از طریق دریافت مشاوره های اقتصادی و مالی در این زمینه طراحی و اجرای درست برنامه های کسب و کار می باشد.

نقش پدر و مادرها در پرورش هوش مالی فرزندان

نوع تربیت و بزرگ شدن یک فرد قطعا تاثیر بسیار زیادی در کسب و موفقیت های آینده برای او خواهد داشت. به عقیده ی روانشناسان یکی از مهم ترین فاکتور هایی که اثرگذار بر کسب موفقیت های آینده است، وجود شخصیتی مستقل و با اعتماد به نفس در افراد  می باشد. برای همین منظور است که هیچگاه شما افراد موفقی را پیدا نخواهید که دارای شخصیت های وابسته و حقیر باشند. یکی از مهم ترین اصول برای داشتن هوش مالی، توانایی در مدیریت کردن قدرتمند و اصولی، در زمینه ی کسب و کار می باشد.

موفقیت درسی و هوش مالی

آیا دانش آموزان کارآفرین و موفق داریم؟
زمانی که از کارآفرینی صحبت می کنیم، شاید در ذهن بیشتر افراد این تصور باشد که کار آفرینی به معنای ایجاد یک کسب و کار بزرگ است. اما این در حالی است که زمانی که به زندگی و روند کاری افراد موفق نگاه می کنیم، به وضوح مشاهده می کنیم که اکثر این افراد  کسب و کار های موفق و کارآفرین خود را از دوران مدرسه و در حد کسب و کار های بسیار کوچک در قالب گروه های چند نفره و حتی دو نفره شروع کرده اند. همین موضوع سبب شده تا در کنار موفقیت های درسی، به موفقیت های کاری هم برسند.

دعا و رزق

همانطور که در مطالب قبل هم در مورد آن صحبت شد، جملات دارای با انرژی هستند که می توانند سبب انرژی بخشی به عملکرد های روزانه ما شوند. یکی از جملات که دارای بار انرژی بالایی در همه فرهنگ ها و قومیت ها می باشد، دعا برای وسعت رزق و افزایش روزی است.
دعا کردن به معنای رها کردن روح و روان خود از همه افکار منفی و متفرقه است و تکیه کرده به منبع رزق و روزی در زندگی. همین افکار سبب ایجاد آرامش روح و روان در افراد شده و آن ها را در مسیر درست رسیدن به اهداف نگه می دارد.

دعاهای رزق و روزی

دعای وسعت رزق؛ دعای گشایش کار و افزایش روزی
 1- امام صادق(ع) فرمود: رسول خدا(ص) اين دعا را براى زياد شدن روزى آموخت:
 يا رازِقَ الْمُقِلّينَ وَ يا راحِمَ الْمَساكينَ وَ يا وَلِىَّ الْمُؤْمِنينَ وَ يا ذَا الْقُوَّةِ الْمَتينَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَيْتِهِ وَ ارْزُقْنى وَ عافِنى وَ اكْفِنى ما اَهَمَّنى
اى روزى ده نداران و اى مهرورز به مسكينان و اى سرپرست مؤمنان و اى صاحب نيروى محكم، درود فرست بر محمّد و خاندانش و روزيم ده و عافيتم ده و كفايتم كن آنچه مهم است بر من.
2- رسول خدا(ص) به اصحاب صفه در وقتى كه از تنگدستى خود شكايت كردند اين دعا را تعليم‌شان فرمود كه دائم بخوانند تا غنى شوند:
اللّهُمَّ رَبِ السَّمواتِ السَّبْعِ وَ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظیمِ اِقْضِ عَنّا الدَّیْنِ وَ أغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ
خدایا! پروردگار آسمان ها و پروردگار زمين و پروردگار عرش بزرگ، قرض هاى ما را ادا کن و ما را از تنگدستى به غنا و توانگرى برسان.
3- ذكر آيات 2 و 3 سوره طلاق بعد از نمازهاى واجب:
وَ مَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا، وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَ مَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا
ﻭ ﻫﺮ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﭘﺮﻭﺍ ﻛﻨﺪ، ﺧﺪﺍ ﺑﺮﺍی ﺍﻭ ﺭﺍﻩ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺷﺪﻥ [ ﺍﺯ ﻣﺸﻜﻠﺎﺕ ﻭ ﺗﻨﮕﻨﺎﻫﺎ ﺭﺍ ] ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻰ  ﺩﻫﺪ. ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺟﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﮔﻤﺎﻥ ﻧﻤﻰﺑﺮﺩ ﺭﻭﺯﻱ ﻣﻰﺩﻫﺪ، ﻭ ﻛﺴﻲ ﻛﻪ ﺑﺮ ﺧﺪﺍ ﺗﻮﻛﻞ ﻛﻨﺪ، ﺧﺪﺍ ﺑﺮﺍﻳﺶ ﻛﺎﻓﻲ ﺍﺳﺖ، [ ﻭ ] ﺧﺪﺍ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﻭ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﺍﺵ ﺭﺍ [ ﺑﻪ ﻫﺮ ﻛﺲ ﻛﻪ ﺑﺨﻮﺍﻫﺪ ] ﻣﻰﺭﺳﺎﻧﺪ؛ ﻳﻘﻴﻨﺎً ﺑﺮﺍﻱ ﻫﺮ ﭼﻴﺰی ﺍﻧﺪﺍﺯﻩﺍی ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ.
4) مداومت بر دعاي زیر:
اللَّهُمَ‏ اَغْنِنِى بحَلالِکَ عَنْ حَرامِکْ و بِطاعَتِکَ عَنْ مَعْصيَتِکْ و بِفَضْلِکَ عَمَّنْ سِواکَ
خدایا! مرا با روزی حلال از آنچه حرام نمودی بی‌نیاز ساز و با اطاعتت از گناهان، دور کن و به فضلت از غیر، غنی‌ام بگردان.
5- تلاوت سوره واقعه در هر شب مخصوصاً در ركعت اول نافله نماز عشاء
برای مشاهده متن، ترجمه و صوت سوره واقعه، کلیک کنید
6) دعای توسل به امام جواد(ع):
اَللّهـُمَّ اِنـّى اَسـْئَلُکَ بـِحـَقِّ وَلِیِّکَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی علیهِ السّلام اِلاّ جُدْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ فـَضـْلِکَ، وَ تَفَضَّلْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ وُسْعِکَ، وَ وَسَّعْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ رِزْقِکَ، وَ اَغْنَیْتَنى عَمَّنْ سـِواکَ، وَ جـَعـَلْتَ حـاجـَتـى اِلَیـْکَ وَ قَضاها عَلَیْکَ، اِنَّک لِما تَشاَّءُ قَدیرٌ.
خدایا! از تو می‌خواهم به حق ولیت محمّدبن‌علی (ع) که بر من از احسانت ببخشی و از فراخی لطف و محبتت روزی‌ات را بر من فراوان سازی و از غیر خودت مرا بی‌نیاز گردانی و حاجتم را در بارگاه خود قرار دهی و برآوردنش را به عهده خود گذاری، همانا تو بر آنچه بخواهی توانایی.

اعمالی که رزق و روزی را زیاد می‌کند:

1) صدقه دادن به مقدار كم و به صورت مداوم.
2) اخلاق نیکو
امام صادق(ع) فرمودند:
حُسْنُ الْخُلُقِ یَزِیدُ فِی الرِّزْقِ
خوش‌رفتاری، رزق انسان را زیاد می کند.
3) برنامه ریزی درست
امام علی(ع) :
برنامه ریزی درست، مال کم را رشد می دهد، یعنی رزق انسان را زیاد می کند و بی برنامگی و اسراف، مال را (هر قدر هم زیاد باشد) از بین می برد.

(غرر الحکم و درر الکلم، ص345)

4)  بسیار استغفار کردن
 • بسیار استغفار کنيد؛ زیرا که استغفار سبب جلب روزي است.
  پیامبر اکرم (ص)
 • استغفار سبب فراوانی رزق و روزی و جاری شدن لطف و مهربانی خدا بر خلق است.
  امام علی (ع)
امیرالمؤمنین(ع) استغفار معجزه‌آسایی را برایمان آموزش داده و فرموده که اگر هر شب قبل از خواب این استغفار را قرائت کنی، خداوند روزی تو را زیاد می‌کند.
مشاهده ختم استغفار امیرالمؤمنین (ع) همراه با ترجمه و دانلود فایل pdf

 

5) سحرخیزی

سحرخیزی و افزایش رزق

از نظر علمی، صبح‌ها به دلیل ترشح شدن هورمونهای آماده باش، بدن آمادگی بیشتری برای روبرو شدن با دغدغه ها و کارهای روزانه را دارد و به همین سبب با انرژی بیشتری می تواند عملکردهای روزانه را انجام دهد. وجود همین انرژی مضاعف در اوایل روز و مدیریت بهتر کارهای روزانه شاید سبب شده تا این واقعیت بیشتر جا بیفتد که سحرخیزی سبب افزایش رزق و روزی در زندگی افراد می شود.

داستان موفقیت مالی افراد موفق

احد عظیم‌زاده؛ سلطان تجارت فرش ایران
احد عظیم‌زاده که با نام پدر فرش ایران هم شهرت دارد، یکی از افراد موفق در زمینه کسب و کار می باشد. وی دارای کودکی و نوجوانی بسیار سخت و دشواری بود و همین موضوع سبب ایجاد شخصیتی محکم و مستقل در او شد. در همان ابتدای سنین جوانی به رغم داشتن سرمایه اندک، به دنبال ایجاد یک کسب و کار موفق بود و برای همین منظور به دنبال صنعت فرش رفت که البته یکی از تخصص‌ها و علاقه‌مندی های دوران کودکی او نیز بود.
احد عظیم‌زاده؛ سلطان تجارت فرش ایران
وجود صعود و سقوط های پی در پی نتوانست عظیم‌زاده را از هدفی که دارد جدا کند و هر بار با کوله‌باری از تجربه با انرژی و قدرت بیشتری وارد مسیر شد. در حال حاضر او را سلطان تجارت فرش ایران می نامند و در سراسر دنیا او را به عنوان تاجر موفق در انواع فرش می شناسند.

معرفی کتاب پدر پول دار و پدر بی پول

کتاب پدر پول دار و پدر بی پول یکی از بهترین کتاب‌های موجود در دنیا برای یادگیری راه و روش پولدار شدن است. این کتاب در واقع شرح داستان زندگی فردی به نام رابرت کیوساکی را بیان می کند که در این داستان به دو پدر اشاره می‌کند. پدر واقعی او بسیار فقیر است در حالی که پدر دوستش فردی بسیار موفق و ثروتمند می باشد.
این کتاب در واقع قصد دارد تا در قالب داستان، شیوه های موفقیت و پولدار شدن را آموزش دهد. یکی از اصلی ترین نکات آن این است که باید به گونه ای زندگی و کار کرد که پول به عنوان ابزاری برای کسب درآمد بیشتر باشد. چرا که حقیقت این است که برای ثروتمند شدن هیچ کسی نیازی به پول زیاد ندارد.
با دانلود pdf کتاب پدر پول دار و پدر بی پول و مطالعه آن می توانیم نکات مهمی را در هر بیشتر نزدیک شدن به هوش مالی یاد بگیریم. این کتاب می‌تواند یک نقطه شروع خوب برای تمام کسانی باشد که می‌خواهند کنترل مالی‌شان را در آینده بدست بگیرند.
برای دانلود رایگان کتاب پدر پول دار و پدر بی پول، اینجا کلیک کنید (به‌زودی)

تحلیل بازارهای مالی

به زودی در ابتدای هر فصل سال، تحلیلی از بازارهای مالی را برای‌تان قرار می‌دهیم که به هوش مالی، قدرت تصمیم‌گیری، کم شدن ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش سودآوری شما برای ورود و فعالیت در بازارهای مالی طلا و سکه، مسکن، دلار، بازارهای سرمایه و ارزهای دیجیتال بسیار کمک می‌کند؛ منتظر باشید و بروزرسانی‌های مقاله را پیگیری کنید.

5 اپلیکیشن کاربردی برای افزایش مهارت‌های مالی

1- اپلیکیشن سیگنال:
از این اپلیکیشن می تواند برای اطلاع از آخرین وضعیت سهام بورس،‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ارزهای دیجیتال و قیمت روزانه سهام، ارز، سکه، طلا، فلزات و نفت باخبر شوید و از آموزش ها و تحلیل های آن استفاده کنید.
برای دانلود رایگان این اپلیکیشن از کافه بازار، اینجا کلیک کنید.
2- اپلیکیشن هپ (هوش پولساز):
هپ یک اپلیکیشن آموزشی و تفریحی است که برای کودکان و نوجوانان با هدف فراگیری دانش اقتصادی و پرورش هوش مالی طراحی شده است و در کنار سرگرمی، امکان افزایش سواد مالی آنان را فراهم نماید.
کودکان و نوجوانان زیر 18 سال می توانند از مطالب و امکانات مفید و متنوع این اپلیکیشن در بخش های مدرسه اقتصاد، مدرسه هوش مصنوعی، مدرسه کسب و کار، مدرسه مشاوره تحصیلی، کتابخانه دیجیتال، همیار پلیس، بازی، فیلم و کارتون، داستان صوتی و آهنگ، بله، اخبار و …استفاده کنند.
برای دانلود رایگان این اپلیکیشن از کافه بازار، اینجا کلیک کنید.
3- اپلیکیشن پولامو چیکار کردم؟
این اپلیکیشن به شما کمک میکند تا بتوانید هزینه ها و درآمد خودتان را مدیریت کنید. با این اپلیکیشن براحتی می توانید به این دو سوال پاسخ دهید:
چقدر درآمد داشتم؟
چجوری خرجش کردم؟
این اپ را برای کسانی پیشنهاد می کنیم که برای اولین بار می خواهند با یک نرم افزار ساده شروع به کسب مهارت کنند.
برای دانلود رایگان این اپلیکیشن از کافه بازار، اینجا کلیک کنید.
4- اپلیکیشن پارمیس:
با پارمیس می توانید حسابدار خود و خانواده تان شوید. ثبت هزینه ها و درآمد، مانده بانک ها، ثبت چک، اقساط وام ها و گزارش های مالی از امکانات این اپلیکیشن است.
برای دانلود رایگان این اپلیکیشن از کافه بازار، اینجا کلیک کنید.
5- اپلیکیشن فانوس:
این اپلیکیشن علاوه بر ثبت اطلاعات و داده های حسابداری شخصی و گزارش ها، به شما ارزش بروز دارائی های تان را اعم از طلا، بورس و ارز،‌ نشان می دهد و به صورت رایگان تحلیل کدال سهام بورس را در اختیارتان قرار داده و امکان ایجاد سقف بودجه برای بودجه بندی را برای شما فراهم می کند.
برای دانلود رایگان این اپلیکیشن از کافه بازار، اینجا کلیک کنید.

1 دیدگاه. Leave new

 • سلام دوست عزیز؛
  امیدواریم از این مطلب آموزشی لذت برده باشی
  تیم ما در حال به‌روزرسانی همیشگی این محتوای آموزشی است تا بتونه در ارتقاء هوش مالی شما نقشی ایفا کنه و نتایج مالی بهتری بگیری
  اگه سؤال،‌ ایده یا نظری داری اینجا بنویس تا هم جوابش رو دریافت کنی و هم در محتوای مقاله قرار بدیم
  موفق‌تر باشی…

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست